Besuchen Sie einen der Naturparks
Naturparks Böhmischer Wald und Böhmerwald
Foto: Archiv Region Chodsko
Natur Natur
Wälder mit ihren Tümpeln, Bächen, Feuchtgebieten und Hügeln, die sich nach ihren eigenen Gesetzen zu einer ungebändigten Waldwildnis entwickeln. Hier leben seltene Tiere wie der Luchs, der Fischotter und das Kampfläuferhuhn.
Ziel der Einrichtung von Naturparks ist es, die ursprünglichen Teile der Landschaft als Naturerbe für künftige Generationen zu erhalten. In den Naturparks soll sich die Natur in ihrer ursprünglichen Dynamik ohne Eingriffe des Menschen entfalten. Sie bieten den Besuchern die Möglichkeit, eine vom Menschen nahezu unberührte Natur zu erleben und den natürlichen Verlauf ihrer Entwicklung kennen zu lernen. Besuchen Sie einen Naturpark und entdecken Sie den Reichtum der einzigartigen Natur, die die Vielfalt der Grenzlandschaft vereint. Naturparks eignen sich auch für Familien mit Kindern oder für diejenigen, die Ruhe und eine Pause von der Hektik der Stadt suchen. Hier kann man seine freien Tage mit einer längeren Wanderung oder einem kurzen Spaziergang verbringen, an den örtlichen Teichen faulenzen oder einen der Radwege wählen, die die Besucher durch die malerischen Winkel der hiesigen Natur führen. Ein Besuch in einem der Naturparks kann abwechslungsreich und erlebnisreich sein.
Zubřina je pravostranný přítok řeky Radbuzy v okrese Domažlice v Plzeňském kraji. Délka říčky činí 33,2 km. Plocha povodí měří 213,7 km². Říčka pramení západně od obce Pelechy v nadmořské výšce 552 m. Nejprve teče na severozápad k Pasečnici, kde zadržuje její vody Pasečnický rybník. Od hráze rybníka směřuje tok na sever, protéká přírodním parkem Zelenov.
Chráněným bobrům a dalším živočichům je věnována naučná stezka Vodní svět v CHKO Český les. Zároveň přibližuje jedinečný vodní ekosystém dlouhodobě nevyužívaných vodních nádrží Na Kolmu u Lesné na Tachovsku.
Když přijdete na Kolm otevře se před vámi soustava lesních rybníčků, na jejichž břehu stojí zbytky panského dvora. Lidé zde žili stovky let a díky jejich činnosti toto místo vzniklo. Nyní si ho příroda bere zpět. Kolm byl obydlený dlouhá století. Zdejší skelmistři v místní huti dodávali skleněné okenní čočky třeba pro tachovský kostel. Postupem času se ze sklářské osady stal panský dvůr s několika chalupami. Políčka zde byla bohužel neúrodná a tak se Kolm začal opět zalesňovat a dvůr sloužil jen lesním dělníkům. Na začátku 20. století zde baron Jan Širtingár (poslední majitel Lesné) nechal vystavět soustavu rybníků pro chov pstruhů. 2. světová válka však lidi z těchto míst vyhnala a příroda si začala brát zpět co jí člověk vzal. Neobhospodařované rybníky začaly zarůstat osikou, vrbou a staly se útočištěm vzácných obojživelníků. Díky tomu se staly přirozenou součástí divoké příhraniční krajiny. Nakonec si sem našel cestu i náš největší hlodavec - bobr evropský.
Na Kolmu se usídlila bobří rodina v roce 2005 a od té doby zde žije ve velkém vodním hradu, který si vystavěla na jednom z rybníků. Když se posadíte do pozorovatelny a budete tiše vyčkávat, dost možná bobry spatříte i vy. K bobří stezce se nejlépe dostanete pěšky z obce Lesná po modré a žluté turistické značce. Cesta je z centra obce dlouhá cca 4 kilometry a může být pro děti náročná. Po trase se navíc díky informačním tabulím dozvíte něco historii místních skláren, brusíren a leštíren.
V Chráněné krajinné oblasti Český les je zpřístupněno vzácné rašeliniště Podkovák. Přírodní rezervace Podkovák je maloplošným zvláště chráněným územím nacházejícím se na jihozápadním svahu vrchu Podkovák přibližně 2,5 km od obce Lesná v Kateřinské kotlině, okres Tachov.
Rezervace má rozlohu 5,63 hektaru a nachází se v plochém sedle v nadmořské výšce 705-710 metrů nad mořem. Nejsnáze se k ní dostaneme po jiné okružní naučné stezce po okolí Lesné. Vyvrcholením stezky je zastřešená plošina s výhledem na několik drobných menších jezírek obklopených typickou vegetací. Stezka je doplněna několika informačními tabulemi, které seznamují s místní florou a faunou a zároveň návštěvníka poučí, co to vlastně rašeliniště je. Povalový chodník naučné stezky vás zavede do blatkového boru se vzácnými druhy rostlin, spatřit zde můžete například kyhanku sivolistou, šichu černou, klikvu bahenní i masožravou rosnatku okrouhlolistou. Na informačních panelech se můžete dozvědět zajímavé informace o životě v rašeliništi, prohlédnout si unikátní fotografie, nebo se inspirovat pro výlety na další zpřístupněná rašeliniště na Šumavě a ve Slavkovském lese. Trasa končí zastřešeným odpočívadlem s vyhlídkou na rašelinná jezírka.
Die Tierwelt des Böhmischer Wald hat einen typischen mitteleuropäischen Charakter, es gibt Mittelgebirgs- und Vorgebirgstiere der unteren Waldzone.
Die Vögel hier sind der auffälligste, vielfältigste und lauteste Teil der Natur, der den Menschen seit jeher fasziniert. Vielleicht liegt es daran, dass sie so leicht zu beobachten sind.
Wenn der Frühling kommt, erblühen die hiesigen Wiesen und Wälder in voller Pracht.
Ruhe und Frieden, wo man nicht allein ist
Foto: Archiv Region Chodsko
Ein Naturpark ist kein isoliertes Gebilde, sondern bleibt immer ein Teil der Region
Wie man sich auf eine Wanderung vorbereitet und die Risiken nicht unterschätzt
Auf zum Sumava - Böhmerwald
Foto: Archiv Region Chodsko
Naturparks Böhmerwald
Er umfasst die schönsten, höchsten und wertvollsten Teile dieses Gebirgszuges. Er erstreckt sich in einem relativ schmalen, aber fast 70 km langen Gürtel entlang der deutschen und österreichischen Grenze von Zelezna Ruda (Markt Eisenstein) bis Zadni Zvonkova. Er bildet den Kern des Böhmerwaldes und entstand durch Abtrennung der wertvollsten Gebiete aus dem ursprünglichen großen Landschaftsschutzgebiet Böhmerwald.
a) tábořit a rozdělávat oheň mimo místa k tomu vyhrazená se souhlasem orgánů ochrany přírody; vjíždět a setrvávat s motorovými vozidly a obytnými přívěsy mimo silnice a místní komunikace;
c) pořádat hromadné sportovní, turistické a jiné veřejné akce mimo místa vyhrazená se souhlasem orgánů ochrany přírody;
d) provozovat horolezectví, paragliding a jízdu na kole mimo silnice, místní komunikace a místa vyhrazená se souhlasem orgánů .hrany přírody;
c) sbírat rostliny (kromě lesních plodů), odchytávat živočichy a měnit dochované přírodní prostředí. Zvláštní ustanovení platí navíc pro I. zóny NP a CHKO. Zde je povolen pohyb návštěvníků pouze po značených turistických trasách, vstup do terénu mimo tyto komunikace je zakázán.
Šumava byla osídlována poměrně pozdě. České obyvatelstvo se usadilo hlavně v jejím podhůří, zatímco vyšší části pohoří zalidnili němečtí kolonisté. Velké změny v přirozeném vývoji nastaly po 2. světové válce. Německé obyvatelstvo bylo odsunuto a obce se vylidnily. Po r. 1948 komunistický režim spustil "železnou oponu" — téměř celá Šumava se změnila na pohraniční pásmo nepřistupné civilním osobám. Zbylé obyvatelstvo bylo z centrálních částí Šumavy vystěhováno, opuštěné vesnice srovnány se zemí a z jádra Šumavy se stala zcela neobydlená oblast. Úplné uzavření nejcennějších částí pohoří mělo dvojznačný efekt. Na jedné straně se zde zastavil normální život včetně turistického ruchu, na druhé straně nepopulární uzavření paradoxně ochránilo přírodu před nepřeznivými vlivy lidských činností. I proto se zde zachovaly poměrně nedotčené části přírody, které přispěly k vyhlášení NP Šumava. Jeho hlavním posláním je především zachování charakteristického vzhledu celé krajiny, přísná ochrana volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin a zachování či obnova samořídících funkcí přioidních systémů. Kromě toho NP plní funkce vědecké a výchovné a zajišťuje rozumné využití pro turistiku a rekreaci. Plocha NP Šumava je z hlediska ochrany přírody rozdělena na 3 zóny, v nichž platí přísná ochrana rostlinných a živočišných společenstev i celkového krajinného rázu. Nejcennější části jsou zahrnuty do 1, zóny, kde by měla být příroda ponechána přirozenému vývoji bez zásahů člověka. Pohyb návštěvníků je zde povolen jen po turisticky značených cestách. Turisticky jsou nejznámější PP Jezerní slať, PP Povydří, PP Pramen Vltavy, ale i další.
1. Národní park (krátce NP) je rozsáhlé území, jehož značnou část zaujímají přirozené nebo lidskou činností málo ovlivněné ekosystémy, v nichž neživá příroda, rostliny i živočichové mají mimořádný vědecký a výchovný význam v mezinárodním či národním měřítku. Vyhlašuje se zákonem schváleným oběma komorami Parlamentu ČR. V terénu jsou na přístupových cestách označeny zelenými tabulemi s velkým státním znakem a nápisem Národní park (a názvem).
2. Chráněná krajinná oblast (krátce CHKO) je rozsáhlé území s harmonicky utvářenou krajinou, charakteristicky utvářeným reliéfem, s významným podílem přirozených ekosystémů lesních a trvalých travních porostů, popř. s dochovanými památkami historického osídlení (např. lidovou architekturou — roubená stavení apod.). CHKO jsou vyhlašovány nařízením vlády. V terénu jsou na přístupových místech označeny zelenými tabulemi a nápisem Chráněná krajinná oblast (a názvem).
3. Národní přírodní rezervace (krátce NPR) je menší území mimořádných přírodních hodnot, kde na typický reliéf a typickou geologickou stavbu jsou vázány ekosystémy význačné nebo unikátní v národním, popř. mezinárodním měřítku. Území v této kategorii vyhlašuje Ministerstvo životního prostředí. V terénu jsou na přístupových cestách označeny zelenou tabulí s velkým státním znakem a nápisem Národní přírodní rezervace. Hranice jsou vyznačeny dvěma červenými pruhy o šířce 5 cm oddělené 5 cm širokou mezerou na stromech, sloupcích apod. po obvodu chráněného území, zpravidla jen v místech lomu nebo ohybu této hranice.
4. Přírodní rezervace (krátce PR) je menší území se soustředěním přírodních hodnot s ekosystémy typickými a významnými pro danou geografickou oblast. Území v této kategorii vyhlašuje příslušný krajský úřad nebo správa CHKO v oblasti své působnosti. V terénu jsou na přístupových místech označeny zelenou tabulí s malým státním znakem a nápisem Přírodní rezervace. Hranice jsou po obvodu vyznačeny stejně jako u NPR.
5. Národní přírodní památka (krátce NPP) je přírodní útvar menší rozlohy, zejména geologický nebo geomorfologický výtvor, naleziště nerostů, zkamenělin nebo vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů v částech ekosystémů, s národním i mezinárodním eko-logickým, vědeckým či estetickým významem. Území v kategorii národní vyhlašuje Ministerstvo životního prostředí ČR. V terénu jsou na přístupových cestách vyznačeny zelenou tabulí s velkým státním znakem a nápisem Národní přírodní památka. Hranice jsou po obvodu vyznačeny stejně jako u NPR.
6. Přírodní památka (krátce PP) je přírodní útvar zpravidla menší rozlohy (výjimečně na území NP nebo CHKO i velké rozlohy), zejména geologický nebo geomorfologický výtvor či naleziště vzácných přírodnin v částech ekosystémů s místním ekologickým, vědeckým nebo estetickým významem. Území v této kategorii vyhlašuje krajský úřad nebo správa CHKO v obvodu své působnosti. V terénu jsou PP vyznačeny Zelenou tabulí s malým státním znakem a nápisem Přírodní památka. Hranice jsou vyznačeny stejně jako u NPR.
b) Památný strom, skupina stromů nebo stromořadí. V terénu jsou vyznačeny zelenou tabulí s malým státním znakem a nápisem. Může je vyhlásit kterýkoliv orgán státní ochrany přírody.
c) Významný krajinný prvek (krátce VKP) je zpravidla přírodní, kulturní a historická charakteristika určitého místa či oblasti. Vyhlášení VKP přísluší kterémukoliv orgánu státní ochrany přírody.
d) Zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů jsou takové druhy nebo i poddruhy, které jsou velmi vzácné, obecně ohrožené, vědecky nebo kulturně velmi významné. Jsou stanoveny Ministerstvem životního prostředí ČR.
LANDSCHAFTSSCHUTZGEBIET Böhmerwald
Der Böhmerwald gehört zum Kranz unserer Grenzgebirge, die das tschechische Becken säumen. Der Gebirgszug verläuft über 125 km entlang der Grenze unseres Landes, das an das österreichische Bundesland Oberösterreich und das deutsche Bundesland Bayern grenzt.
NS Železnorudsko vede z centra Železné Rudy kolem železničního tunelu, přes sportovní areál pod Špičákem na Špičácké sedlo a před Hofmanky zpět do železné Rudy. Je dlouhá 14 km a má 12 zastávek (historie okolí, výhledy na Šumavu, za mimořádného počasí i na alpské vrcholky).
NS Stifterova stezka dostala jméno po významném šumavském spisovateli Adalbertu Stifterovi. Vede od jeho rodného domku v Horní Plané přes náměstí nad městečko k výhledům na Vodní nádrž Lipno i šumavské vrcholky a vrací se zpět k výchozímu místu. Délka okruhu je asi 4 km a má 7 zastavení.
Naturparks Böhmerwald
Foto: Archiv Region Chodsko
Natur, Stille und Einsamkeit
Foto: Archiv Region Chodsko
Wie man sich auf eine Wanderung vorbereitet und die Risiken nicht unterschätzt
Diese Informationen können Sie auch für Wanderungen auf dem Goldenen Steig, dem Bayerischen Steig oder für allgemeine Wanderungen nutzen. Damit Sie Ihre Wanderung wirklich genießen können, sollten Sie die folgenden Empfehlungen beachten. Nur so können Sie mögliche Probleme und unerwartete Situationen vermeiden.
• Pokaždé si položte otázku, zda je pro vás vybraná trasa nebo cesta odpovídající
• Každou trasu si přesně naplánujte (mapy, informace z místa) a neopouštějte značené trasy tak, abyste pořád věděli, kde se právě nacházíte
• Pokud je to možné, nevydávejte se na trasy nebo cesty sami
• Informujte někoho o tom, kdy se na trasu vydáváte a jaký je její cíl
• Neodbočujte z naplánované trasy nebo cesty
• Vaše tempo přizpůsobte fyzické kondici
• Naplánujte si své etapy podle svého stavu a schopností
• Nepospíchejte, rozdělte své síly velmi dobře, udělejte si dostatečné přestávky
• Jsou tu velmi dlouhé úseky, proto počítejte s tím že občerstvení není všude k dispozici
• Pro turismus na dlouhé vzdálenosti je samozřejmé, že je potřeba mís s sebou dostatek nápojů (a občerstvení)
• Oblečte se vhodně na výlet, noste odolné a prodyšné oblečení vhodné pro počasí
• Oblečení by vás mělo vždy chránit před možným deštěm a chladem nebo sluncem a teplem.
• Zjistěte si všechny potřebné informace o počasí, promoknout a nastydnout můžete opravdu rychle
• V případě vysokých teplot vás žádáme, abyste se předem informovali o počasí
• Myslete také na klobouk a především na dostatečné zásoby pití, vyhnete se tak ztráty tekutin
• Nízká pohoří také často připravují meteorologická překvapení, zřídka, dokonce i v červnu, může ve vyšších nadmořských výškách dojít k chladnému počasí
• Sandály, žabky, dokonce ani tenisky nejsou vhodné boty na výlet
• Nové turistické boty „rozšlápněte“ při kratších procházkách, než se vydáte na některou z tras
• Používejte turistické boty s ochranou kotníků a ujistěte se, že máte dobrý profil a přilnavost, protože po lijácích může být v lese, i v létě, velmi kluzko na kořenech, listech a kamenech
• Zejména na podzim mohou listy skrývat kameny, kořeny, hrboly a díry
• Přizpůsobte své chování příslušným podmínkám, jak meteorologickým, tak půdním
• Raději se vraťte, pokud se náhle změní počasí, padne mlha nebo se blíží bouřka
• Turisté milují přírodní pěšiny a stezky, ale to také vyžaduje nezbytnou pozornost, čím náročnější je velikost cesty
• Vždy byste měli mít u sebe balíček první pomoci, nebo dostatek svých léků
• Neotálejte s nalepením náplastí proti puchýřům a nalepte si ji včas
• Bez odpovídajícího vybavení nešplhejte na kameny a nelezte po skalách
• Vynechte před túrou jakýkoliv alkohol
Onemocnět na výletu, to je opravdová smůla. Nikdo si nepřeje strávit svoje vytoužené volno v posteli nebo dokonce v nemocnici. Platí především pravidlo, že bychom se na dovolené měli snažit nemoci či úrazu hlavně za každou cenu vyhnout. „Je důležité vzít v úvahu svůj aktuální zdravotní stav či užívání léků. Pokud si nejste jistí, doporučujeme se poradit se svým praktickým lékařem. Je přece lepší výlet o týden posunout než pak ležet v některé z nemocnic. Pro cestu za hranice si pak také nesmíte zapomenout sjednat cestovní pojištění. Rozhodně by jste se neměli spoléhat na to, že se nic nemůže stát. I při drobných obtížích je velkou výhodou mít uzavřeno cestovní pojištění pro léčebné výlohy. Nejenže tím lze předejít finančním nákladům, ale hlavně lze využít asistenčních služeb, které zajistí bezproblémové ošetření.
• Určete polohu (např. Pomocí odpovídající aplikace)
• Co se stalo?
• Kdy se to stalo?
• Kolik zraněných?
• Kdo se hlásí?
• Počasí na místě?
Více informací:
• Pokud existuje velké nebezpečí sněhu v lesích, nelze předvídat, kdy cestu zablokují padlé stromy.
• V zimě není každá značka turistické stezky vždy okamžitě rozpoznatelná.
• Vždy se na místě informujte o příslušných podmínkách a o tom, zda je plánovaná túra uskutečnitelná!