top of page

Rozhledna na Šibeničním vrchu nad Horšovským Týnem

Rozhledna Šibeniční vrch Horšovský Týn

Příjemný a nenáročný výlet z Horšovského Týna na rozhlednu postavenou roku 2010 na místě, kde dříve stávala poutní kaple Panny Marie Lurdské. Cestou vás čeká 6 zastávek u informačních tabulí v podobě naučné stezky.

Rozhledna se nachází na Šibeničním vrchu (459 m n. m.), 1 km od Horšovského Týna. Celková výška rozhledny je 21,5 m, vyhlídková plošina je ve výšce 13 m a vede na ní 66 schodů. Rozhledna je tvořena dřevěnou hranolovou věží. Z rozhledny se otevírá krásný pohled na město i zámek Horšovský Týn a na přilehlé okolí. Výhled na JZ je tvořen především vrcholy Českého lesa. Od JZ začíná Čerchovský hřbet s nejvyšší horou Čerchovem (vojenská věž a rozhledna) a sousedními Malinovou horou a Skalkou, poté následuje Haltravský hřbet se Sádkem, Haltravou a Škarmankou, Staroherštejnský hřbet se Starým Herštejnem (zřícenina hradu) a Lysou. Nenechte si tento výlet s výhledem nechat ujít. Začít můžete od zámku v Horšovském Týně.

Hrad a zámek Horšovský Týn
Původně gotický hrad založený v polovině 13. století pražským biskupem. Po husitských válkách přechází majetek do rukou světských feudálů. Roku 1547 vypukl ve městě požár, který hrad poničil. Tehdejší majitel Jan Mladší Popel z Lobkovic se rozhodl přestavět pobořené sídlo na zámek v tehdy moderním renesančním stylu. Po bitvě na Bílé hoře získává panství rod Trauttmansdorffů (Maxmilián Trauttmansdorff), který zde sídlil až do konce druhé světové války. Od roku 1945 je zámek státní.

Náměstí s kostelem a radnicí
Na náměstí před zámkem si můžete prohlédnout renesanční a barokní fasády domů, budovu radnice a nahlédnout můžete i do kostela sv. Petra a pavla. Přes prázdniny je otevřena i kostelní věž, která slouží jako rozhledna.

Z náměstí se vydáme po hlavní silnici, překročí po mostě řeku a dostaneme se na světelnou křižovatku.
Kostel sv. Apolináře. Chrám byl založen v polovině 13. století a patří k nejstarším církevním stavbám ve městě. Je to jednolodní obdélníková stavba s gotickým presbytářem zaklenutým křížovou žebrovou klenbou z konce 14. stol. a o něco málo mladší kaplí Panny Marie, v níž se nacházejí vzácné nástěnné malby z doby kolem r. 1500. K severozápadnímu nároží kostela přiléhá mladší věž. Roku 1422 byl kostel při obléhání města husity vypálen a jeho dostavba se poté značně protahovala, takže byl úplně dokončen až v baroku po polovině 18. století. V letech 1926–1927 došlo k celkové rekonstrukci kostela, při níž byly pod barokní omítkou objeveny některé gotické architektonické detaily. Dodnes se tak dochovaly vstupní gotické portálky a řada zajímavých, zvenčí osazených náhrobních kamenů z let 1510–1834. Od kostela se pak vydáme po vedlejší silnici kolem autobusové zastávky dál z města ven. Po polní cestě dojdeme až k rozhledně. Na stezce je umístěno 6 informačních tabulí: Historický vodovod, Lurdská tradice, Pivovarnictví, Přírodní zajímavosti, Studánka a Šibeniční vrch.

Rozhledna
Rozhlednu představuje dřevěná hranolová věž o půdorysu 4,5 x 4,5 m, vysoká 21,5 metru. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 13 metrů a návštěvník se na ni dostane po 65 schodech. Vrchol rozhledny tvoří koruna s latinským křížem připomínající bývalou kapli. Z rozhledny je dokonalý výhled na město, jeho okolí a pásmo Šumavy a Českého lesa. Na rozhledně se nachází také expozice muzea Horšovskotýnska, kterou tvoří informační tabule: Kapličky v okolí H. Týna, Kříže a boží muka, Selské usedlosti, Mlýny a Poutě. Autem lze k rozhledně zajet také. Po silnici H. Týn – Blížejov v obci Lazce odbočíte doleva a dojdete přímo k rozhledně.

Zastávky:
1. Hrad a zámek Horšovský Týn
2. Náměstí s kostelem a radnicí
3. Kostel sv. Apolináře
4. Rozhledna

Ní & Pro něj postele

Otevírací doba:

Otevřeno celoročně

Ní & Pro něj postele

Ceny:

Vstupné zdarma

Ní & Pro něj postele

Více informací:

Zaměření stezky: příroda
Typ stezky: pro pěší
Začátek výletu: Hrad a zámek Horšovský Týn
Konec výletu: Rozhledna na Šibeničním vrchu
Časová náročnost: 2 - 3 hodiny

Kontaktní informace: 

Horšovský Týn

+420 379 423 111, +420 606 659 643

bottom of page